当前位置:首页 > 人教版 七年级上Unit 7 How much are these socks
Unit 7 How much are these socks?
Unit 7 How much are these socks?
单元知识框架
socks, T-shirt, shorts, sweater, trousers, shoes, skirt, clothes, dollar, woman, big, 重点单词 small, short, long, help, need, can, all, look, take, ten, eleven, twelve, thirteen, fifteen, eighteen, twenty, thirty, store, very, price, boy, sell, sale, buy 重点短语 how much, a pair of, sell sth. at a good price, what’s the price of, for $15 1. –Can I help you? -Yes, please. I want…. 2. –How much is …? -It’s … dollars. 重点句型 3. –How much are…? -They are … dollars. 4. What color do you want? 5. I’ll take it/them. 6. Here you are. 1. 学会询问和回答价格; 语言能力 2. 学会谈论衣物; 3. 学会有礼貌的提供帮助和答谢别人。
Period 1 (Section A 1a-2d)
一. 学习目标
1. 单词:socks, T-shirt, shorts, sweater, trousers, shoes, jacket, skirt, big, small, short, long 2. 短语:how much
3. 句型:-How much is this T-shirt? -It’s $8.
-How much are these shorts? -They are six dollars. 二. 预习与交流
1. 知识储备:1)读准并能写出学习目标中所列内容; 2)列举所学过的颜色、数词、形容词。 2. 活动准备:准备好个人常用衣物2-3件并用标签标明价格。 三. 自学与合作 任务一(1a)
1
Unit 7 How much are these socks?
1. 将单词与图中物品配对。
2. 同桌核对答案并练习读准每个单词。 3. 齐读出现的单词并翻译成汉语。 任务二(1b-1c)
1. 听录音1遍,在1a的图片中圈出所听到的物品。 2. 全班核对答案。
3. 跟读录音,注意模仿语音语调。
4. 同伴练习1c提供的对话并在全班同学面前表演。 5. 根据1a提供的内容,与同伴编写新对话并进行汇报表演。 任务三(2a)
1. 同桌互助,练习朗读出现的单词。 2. 听录音并跟读。
3. 头脑风暴:1)列举所学过的颜色与成对属于反义词的形容词; 2)列举所学过的数词。 任务四(2b-2c)
1. 听对话,圈出所听到的物品。 2. 核对答案。
3. 再听一遍录音并填写价签。 4. 核对答案。 任务五(2d)
1. 跟读听力原文,注意模仿语音语调。 2. 同伴合作,联系听力对话并进行展示。 3. 与同伴就2b中的物品进行问答并进行展示。
4. 小组活动(四人一组):拿出自己准备好的衣物,进行衣物买卖表演并进行展示。 四. 释疑与评价
1. –How much is this T-shirt? –It’s seven dollars. 这件T恤衫多少钱?七美元。
对于物品价格的提问,最直接的方式就是用“how much”,其后面be的形式要根据主语的单复数来确定。如:How much are the shorts? 询问价格的另外两种常用方式为:How much does it cost? ( How much do they cost?)或者What’s the price of it/them? 同步练习
i. -How much ______ the glasses? - ______ 40yuan.
A. are, It’s B. are, They’re C. is, It’s D. is, They’re ii. 翻译:-这顶帽子多少钱?___________________________ -五美元。________________
2
Unit 7 How much are these socks?
2. I like purple hats. 我喜欢紫色的帽子。
在这里,可数名词hat 用复数形式,表示同类物品。可以转换为:I like a purple hat. 两个句子表达同一个意思。如:-What’s this? –It’s an apple.(-这是什么?-苹果。) 同步练习
i. -Do you want an orange? -No, thanks. I like ________ only.
A. peach B. banana C. glasses D. pears
ii. 翻译:狗是我们的好朋友。_______________________________________ 五. 课堂巩固 I. 选词填空
1. 用small, big填空
a _______apple a _______apple
2. 用long, short填空。
a________pencil a pencil
II. 选词填空,并用其适当形式完成句子 small, color, dollar, short, trousers 1. That T-shirt is nine __________.
2. Green, yellow, black and red are all ______________. 3. This hat is big. Do you have a _________ one. 4. How much are the ____________.
5. The shorts are too long. I want the __________ ones. III. 完成句子,每空一词
1. - ________ _____________ (多少钱)is the hat?
- It is ________ __________(两美元). 2. I like ________ __________(这条短裤). 3. My _________ (毛衣)is red. I like it very much. 4. Trousers, socks and shorts are all _________ (衣服). IV. 句型转换
1. The red sweater is 15 dollars. (对划线部分提问) ______________________________________________? 2. Her father has a white shirt. (改为否定句)
______________________________________________.
3
Unit 7 How much are these socks?
课后作业
☆☆☆ I. 写出下列物品的英文名称
T-恤衫 袜子 短裙 鞋子 裤子 帽子 毛衣 ☆☆☆ II. 连词成句(一定要注意首字母的大写和句末的标点符号)
1. is, this, much, how, hat ? 2. the, sweater, red, much, is, how ? 3. is, it, dollars, 7 . 4. these, dollars, are, 6, socks, blue . ☆☆ III. 改正下列各句的错误。用横线划出句中错误的单词,把改正后的单词写在句后的横线上。 1. How much is these pants? 2. -How much are this shorts? -It’s 4 dollars. ☆☆ IV. 单项选择
1. _______ color is the sweater?
A. How B. What C. Which D. Where 2. – What _______ the T-shirt cost?
- $35.
A. is B. are C. does D. do
3. – How much are the long blue and yellow socks?
- ________ 10yuan.
A. It is B. They are C. It has D. It have ☆ V. 阅读理解
Do you know anything about the way of shopping in western countries(西方国家)? People there usually make shopping list(购物单) first and then they go shopping.Most people like to go to the supermarkets (超市)because they can get almost (几乎)everything in one supermarket.And the things in supermarkets are cheaper.When they get into the supermarket,they carry a basket.Then they buy things and put them in the basket.After getting everything they want,they pay(支付) the money.Most people go to the supermarket once a week.
( )1 Things in the supermarkets are_______.
A.cheaper B.more expensive C.better D.more ( )2.People can buy_________from supermarkets. A.food B.milk C.clothes D.A,B and C
( )3.After people put the things in the basket,they go_________. A.home B.to the checkout(收银台) C.out D.to another shop
4
共分享92篇相关文档